Ponadto
Parkingowa (R)Ewolucja

Typ Mikro-przestrzeń publiczna w miejscu parkingowymStatus Zwycięsk projekt konkursowyLokalizacja GdyniaPowierzchnia 12,5 m2Data 2014Zespół projektowy Alicja Karaś
Piotr Karaś
Michał Kościelny

Z radością informujemy, że nasz projekt Ponadto zwyciężył w konkursie Parkingowa (R)Ewolucja ogłoszonym przez Gdynię. Już od 16 września 2014 roku można go zobaczyć i z niego korzystać: Aleja Jana Pawła II lub przy ulicy Orłowskiej.


Ideą naszego projektu jest, nie tylko uatrakcyjnienie i poprawa estetyczna ciągów pieszych prowadzonych wzdłuż ruchliwych ulic, ale również stworzenie sprawnie działającej przestrzeni publicznej, która zachęci ludzi do spędzania w niej czasu. Chcieliśmy zastąpić miejsce przeznaczone dla samochodu miejscem dla człowieka, miejscem gdzie każdy będzie mógł odpocząć, zmienić perspektywę widoku na miasto - być ponad samochodami. Nasze mikro-przestrzeń miejska Ponadto jest zaprojektowana w taki sposób, aby zaciekawiać i zachęcać przechodniów do korzystania z niej i spędzania w niej czasu.

Miejsce Ponadto w poziomie ulicy jest wyposażone w stojaki na rowery oraz ławki dla odpoczynku. Wchodząc na górny poziom znajdujemy się ponad samochodami i nasilonym ruchem przechodniów, na górnym poziomie do naszej dyspozycji znajdziemy ławki, hamak w formie rozwieszonej siatki do leżenia, oraz przede wszystkim widok na okolicę z poziomu dużo wyższego niż normalna perspektywa człowieka. Wzniesienie się ponad poziom chodnika pozwala na znaczne poszerzenie pola widzenia, i tworzy mini punkt widokowy na atrakcje okolicy. Znajdując się nad poziomem samochodów możemy odpocząć, będąc ponad zgiełkiem miasta i hałasu ulicy.

Materiał, z którego wykonano projekt to drewno. Łatwa do rozebrania konstrukcja pozwala na swobodne przenoszenie obiektu i ustawianie go w miejscu gdzie jest najbardziej potrzebny lub ponowne wykorzystanie elementów konstrukcyjnych do innych działań miejskich - takie założenie jest zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju.