Folkowy Dom Pasywny
Pracowni MIDI

Architektura ekologiczna zyskuje coraz więcej zwolenników zarówno wśród architektów, jak i samych inwestorów. Pracownia architektoniczna MIDI zaprojektowała Folkowy Dom Pasywny, który swoim charakterem ma nawiązywać do terenu, na którym zostanie wybudowany.

 

Folkowy Dom Pasywny według architektów z pracowni MIDI to niewielki dom jednorodzinny zlokalizowany w Orpelowie, niedaleko Łodzi. Projekt ekologicznego budynku o powierzchni użytkowej wynoszącej 90 m² uwzględnia najważniejsze cele pracowni specjalizującej się w architekturze energooszczędnej.


Architektura ekologiczna - folkowy dom pasywny według MIDI


Projekt architektoniczny folkowego domu pasywnego zakłada bardzo prosty i funkcjonalny układ pomieszczeń. Prosty układ konstrukcyjny nie generujący wysokich kosztów wskazuje na energooszczędny profil tej inwestycji. W efekcie, zaprojektowany obiekt jest tani w budowie, ale także w użytkowaniu. Architektura domu pasywnego sprawia, że ma on niskie zapotrzebowanie na energię.

Ekologia i folklor w architekturze


Projekt architektoniczny folkowego domu pasywnego zakładał maksymalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. W tym celu Alicja Karaś, Piotr Karaś i Olga Królak - architekci z pracowni MIDI, zdecydowali się na wykorzystanie miejscowych materiałów. Część z nich, w tym także wykładzina elewacji, pochodzi z upcyklingu, czyli przetwarzania wtórnego odpadów. Projektanci chcąc oddać klimat rejonu, w którym powstanie inwestycja, zdecydowali się na charakterystyczny dla rejonu łowickiego sposób zdobienia szczytów domów. Interpretacją tradycyjnego łowickiego zdobienia jest charakterystyczny układ desek oddany na krótszych elewacjach projektowanego domu. Folkowy charakter bryły został oddany także poprzez wykorzystanie elementów folklorystycznych na elewacji południowej.

Projekt pasywnego domu jednorodzinnego autorstwa MIDI wyróżnia się także konsekwencją w aranżacji przestrzeni, na której może rozwijać się roślinność. Powierzchnia terenu biologicznie czynnego jest porównywalna do tego, który został zaadaptowany pod budowę domu.

 

Zaprzyjaźnione strony

Archirama.pl