Energooszczędny
Dom przy Czarnym Szlaku

Typ Dom jednorodzinny (jednoosobowy tak naprawdę…)Inwestor PrywatnyLokalizacja KaszubyPowierzchnia 140 m2Energia do ogrzewania 35 kWh/m2/na rokData 2013ZESPÓŁ PROJEKTOWY Alicja Karaś
Piotr Karaś

Dom przy Czarnym Szlaku zostanie zbudowany na przepięknej polanie, w taki sposób aby polana jak najmniej ucierpiała i aby nie zaburzyć życia, które się na niej toczy. Powierzchnia zabudowy została zminimalizowana, a projekt  zagospodarowania terenu zakłada brak jakichkolwiek nieprzepuszczalnych powierzchni.


Nie musimy chyba pisać o tym, że inspiracją dla formy i wyrazu domy była stodoła... Deski, które pokrywają dach i elewacje domu pochodzą z rozbiórki starej stodoły. Z kolei taras jest zaprojektowany ze zużytych podkładów kolejowych. Dom został zaprojektowany zgodnie z duchem upcyclingu*, czyli najbardziej pożądanego typu recyklingu. Jak najmniejsza liczba podziałów w rzucie domu i rozległe przeszklenia od strony południowej pozwalają na kontakt jego mieszkańca z naturą. Dom został zaprojektowany w taki sposób, aby w razie nagłego zwiększenia liczby użytkowników, łatwo można go było zaadaptować do nowych potrzeb.

*Upcykling to forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce. Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i ilość materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej.

 

Zaprzyjaźnione strony

źródło: wikipedia.org