Energooszczędny
Dom Sobieszewski

Typ Dom jednorodzinny z grupą domków letniskowychInwestor PrywatnyLokalizacja Gdańsk SobieszewoPowierzchnia 176 m² + 5×30 m²Energia do ogrzewania 15 kWh/m²/na rokData 2015Zespół projektowy Alicja Karaś
Piotr Karaś
Michał Kościelny
Maja Belecka

Ceglany Dom Sobieszewski w kontekście zabudowy poniemieckiej to dom jednorodzinny użytkowany całorocznie oraz pięć domków gościnnych. Działka została podzielona na strefę prywatną (zachodnią) oraz strefę „gościnną” (wschodnią). Obie strefy posiadają osobny dojazd.


Do domu prywatnego wchodzimy od strony zachodniej, przez łącznik łączący dom z garażem. Z przedpokoju możemy wejść do gabinetu (nie zakłócając życia rodzinnego), do łazienki lub do liczącej łącznie 77 m² strefy dziennej. Strop nad strefą dzienną jest częściowo otwarty, co jeszcze zwiększa poczucie przestronności. Wchodząc na drugie piętro ażurową klatką schodowo widzimy przez cały czas salon i jadalnię, gdy schodzimy schodami otwiera się przed nami widok na ogród. Na piętrze znajdują się trzy sypialnie, dwie garderoby i łazienka. Również z komunikacji na piętrze roztacza się widok na ogród.

Domki letniskowe chociaż mają zaledwie po 30 m² posiadają w pełni funkcjonalne wnętrze dla czworga wczasowiczów. Projekt powstał na zlecenie konserwatorów zabytków, fascynatorów architektury poniemieckiej. Całe założenie jest utrzymane w takiej estetyce. Proste formalnie budynki mają elewacje wykończone surową cegłą  dobrze komponującą się z czarnym dachem pokrytym blachą.