Energooszczędny
Dom na
Wysoczyźnie

Projekt Energooszczędny Dom na Wysoczyźnie ElbląskiejTyp Dom jednorodzinnyInwestor PrywatnyLokalizacja ŁęczePowierzchnia 103 m2Energia do ogrzewania 20 kWh/m2/na rokData 2017ZESPÓŁ PROJEKTOWY Alicja Karaś
Piotr Karaś
Maja Belecka

OPRACOWANIE TEKSTU NA PODSTAWIE ROZMÓW Z ZESPOŁEM MIDI:  PAULA RYDEL

 

Nie ma chyba studenta gdańskiej architektury, który nie kojarzy sławnej SMOCZYCY. Projekt był wielokrotnie omawiany nie tylko na uczelni, czy w mediach, ale i wśród mieszkańców wsi, czy przejezdnych. Zresztą nietrudno zwrócić na niego uwagi, skoro położony jest na wzgórzu, wpisując się okazale w otaczający krajobraz wsi... ale skąd właściwie pojawiła się SMOCZYCA?

 

Początek historii dała para grafików uciekających od zgiełku miasta w miejsce, gdzie będą mogli cieszyć się życiem w pełni z naturą. Pomimo posiadanego już projektu z pozwoleniem na budowę, brakowało jednak odczucia, że dom pasuje do ich osobowości i stylu życia. Tak trafili do architektów MIDI, którym całkowicie zaufali i powierzyli każdy szczegół swojego nowego domu. W tym indywidualnym projekcie nie ma nic przypadkowego! Nie bez powodu inwestorzy stali się największymi fanami tego projektu. 

 

“Oni totalnie kochają ten dom!” - Alicja

 

Dom położony jest w sielskim i dzikim charakterze krajobrazu Wysoczyzny Elbląskiej. Działka była ciekawym wyzwaniem ze względu na swoją 10-metrową różnicę terenu oraz bardzo szczegółowo opracowany plan miejscowy. Głównymi myślami projektu była prosta forma i naturalne materiały, przy jednoczesnym odbiciu w projekcie ekspresyjności przyszłych mieszkańców.

 

“To właśnie dla tak ekspresyjnych osobowości mogliśmy stworzyć przestrzeń nawet na kopnięcie w krzesło.” - Piotr

 

Dom, chociaż niezbyt duży (125 m²), realizuje wiele interakcji oraz stanowi balans między strefą mieszkalną a pracowni. Pomimo że formalnie jest jedną kubaturą, tak naprawdę stanowi 2 niezależne bryły. Część pracowni oraz część mieszkalną oddziela zadaszony taras ze schowaną minikuchnią letnią. 

 

W projekcie strefy funkcjonalne układają się pasmowo. Pierwsze dwa pasma rozpoczyna strefa techniczna z pomieszczeniem gospodarczym oraz toaletą, a następnie strefa dzienna z kuchnią i salonem. Kolejne pasmo stanowi strefa gospodarcza, na którą składają się 3 aneksy na przedmioty właścicieli, którym zależało na ich ukryciu ze względu na minimalistyczne podejście do przestrzeni. Ostatnim pasmem jest natomiast strefa prywatna z jedną sypialnią, garderobą oraz łazienką.

 

“Zależało nam na maksymalnym otworzeniu wnętrza na otaczający krajobraz oraz pewnej przezroczystości formy - stąd też pojawiły się okna po przeciwległych stronach na całą szerokość pomieszczenia”. - Alicja

 

Przy domu zlokalizowana jest również bryła garażu. Ze względów energetycznych oraz chęci  ukrycia w krajobrazie została wbita w skarpę, a na jej dachu znajduje się taras widokowy. Działkę architektonicznie uzupełnia bryła drewutni, która jest pewnym eksperymentem nawiązującym do estetyki domu w bardziej dekonstruktywistycznym ujęciu. Funkcjonuje jednak bardziej jako kolejne miejsce spędzania czasu, pogawędek, czy suszenia kwiatów.

 

“Ona jest super! Tylko trzeba powiedzieć, że to nie jest do rąbania drewna, tylko do kontemplacji rąbania drewna”  żartują  projektanci.

 

W kwestiach technicznych warto wspomnieć, że budynek posadowiony jest na w pełni izolowanej płycie fundamentowej i murowany z bloczków sylikatowych (które dzięki swoim właściwościom termodynamicznym zmniejszają ryzyko występowania przegrzewania). Konstrukcję dachu stanowią natomiast lekkie (i niedrogie) wiązary dachowe z grubą warstwą izolacji. Dom ogrzewany jest powietrzną pompą ciepła i wyposażony w fotowoltaikę. W bilansie rocznym dom jest zeroemisyjny. Ciekawostką jest, że nadwyżki energii w okresie letnim wykorzystywane są do ładowania samochodu elektrycznego.

 

W przypadku materiałów ważnym założeniem była zmienność w czasie. Z tego względu projektanci zastosowali surowe drewno, które wraz z upływem czasu zmienia swój wygląd. Pozostając przy materiałach, możemy wrócić do wspomnianej na początku artykułu SMOCZYCY, której mianem został określony przez mieszkańców wsi właśnie ten dom…

 

“Wszystko przez wykończenie dachu i elewacji płaską dachówką ceramiczną z charakterystycznym przełamaniem, która oddziałuje na wyobraźnię oglądających.” - Piotr

 

Zastosowanie tego materiału jest jednym z kluczowych elementów wydobycia ekspresji w skromnej formie budynku. Jednocześnie zapewnienia wyjątkową trwałość i łatwość utrzymania na lata. 

 

Zaprzyjaźnione strony

LINK DO FILMU O TYM PROJEKCIE

ELEWACJA PÓŁNOCNA

ELEWACJA POŁUDNIOWA