Pasywny
Dom Skandynawski

Typ Dom jednorodzinnyInwestor PrywatnyLokalizacja GdańskPowierzchnia 211 m2Energia do ogrzewania 21 kWh/m2/na rokData 2015Zespół projektowy Alicja Karaś
Piotr Karaś
Maja Belecka

Jest to parterowy dom o bogatym programie funkcjonalnym. Do domu wchodzimy od zachodu, z przedsionka przechodzimy bezpośrednio do strefy dziennej liczącej ponad 100 m² (na strefę tę składa się przestronna kuchnia z wyspą, salon, aneks do ćwiczeń).


W części wschodniej domu znajdują się dwie sypialnie oraz pokój gościnny i łazienka, w części północnej przestronna, doświetlona garderoba, pralnia oraz najbliżej wejścia: toaleta. Strefa komunikacji została oddzielona od salonu, przy pomocy zabudowy z ekspozycją pamiątek, dzięki temu z części dziennej domu w każdą stronę rozpościera się ciekawy widok. Część dzienna otwiera się na ogród, jej przedłużeniem jest zadaszony „salon” w ogrodzie wyposażony w kominek zewnętrzny. Zadaszona część ogrodu ma bardzo zaciszny charakter dzięki osłonięciu drewnianej pergoli od strony zachodniej.

Dzięki pergoli, pomimo bardzo dużych przeszkleń od strony południowej, dom nie przegrzewa się w okresie letnim. Przedłużeniem pergoli jest zadaszenie nad wejściem do domu, garaż i brama garażowa są wykończone tym samym drewnem co pergola: w ten sposób powstał efekt przenikania się dwóch brył o kontrastowym wykończeniu z drewna i grafitowej cegły. Minimalistyczne detale podkreśliły wyrazistą estetykę domu.