Dom
Wiadukt

Typ Dom jednorodzinnyPowierzchnia 599,99 m2Data 2022ZESPÓŁ PROJEKTOWY Alicja Karaś
Piotr Karaś
Marta Strus

 

Dom Wiadukt jako odpowiedź MIDI na indywidualne cechy działki w Kolbudach

 

Inwestorzy oczekiwali: widoku na jezioro, wyraźnego podziału funkcjonalnego i wyjątkowej bryły.
My dostaliśmy: unikatową działkę z linią brzegową, dwoma wjazdami do wyboru oraz szczytem pagórka, jednak usytuowaną w niespójnym kontekście architektonicznym .

Pomysł na ten dom powstał w trakcie burzy mózgów. Długo zastanawialiśmy się nad tym jaki powinien być ten dom. Postanowiliśmy wykorzystać „przejazdowy” charakter działki: cały koncept opiera się na połączeniu dwóch dróg wjazdowych i zaprojektowaniu „domu-wiaduktu”.
Budynek składa się z czterech brył. Dwóch ustawionych na szczycie pagórka i skierowanych widokowo na jezioro oraz dwóch wkopanych w teren i rozdzielonych między sobą drogą przejazdową. Dzięki takiemu rozczłonkowaniu uzyskaliśmy zdecydowany podział funkcjonalny, z interesującymi przestrzeniami „pomiędzy”, na czym zależało Inwestorom.
Dwie górne bryły (stanowiące jedyną część domu widoczną z dróg dojazdowych) zawierają w sobie strefę nocną oraz strefę rozrywkowo-gościnną. Między nimi jest osłonięty od wiatru taras widokowy. Bryły z częścią dzienną mieszkalną i garażem zostały wkopane w teren. Co więcej, ustawione zostały równolegle do linii jeziora, co maksymalizuje powierzchnię okien z salonu na ogród/jezioro/zieleń ale pozwala na zachowanie prywatności. Między częścią dzienną a garażem jest przejazdowy dziedziniec, który ma kilka funkcji. Służy jako przedłużenie pokoju dziennego z możliwością "wystawy" aut w garażu. Łączy funkcjonalnie, na jednym poziomie strefę dzienną i halę garażową, co będzie ułatwieniem w życiu codziennym. Pozwala na bezpośrednią kontrolę osób, jakie wjeżdżają na posesję. Przejazdowy dziedziniec oraz taras przy salonie są osłonięte od deszczu i słońca poprzez przewieszone nad nimi górne brył budynku.