Dom
Wiadukt

Typ Dom jednorodzinnyPowierzchnia 599,99 m2Data 2022ZESPÓŁ PROJEKTOWY Alicja Karaś
Piotr Karaś
Marta Strus

OPRACOWANIE TEKSTU NA PODSTAWIE ROZMÓW Z ZESPOŁEM MIDI:   PAULA  RYDEL

 

Projekt ten pokazuje, że czasem podejmowanie trudnych decyzji z wyborem najlepszej drogi nie zawsze prowadzi do celu… ale mogą do niego prowadzić już dwie - połączone. 

 

“Byliśmy na etapie, że musimy coś wybrać. Dopiero w pewnym momencie zdaliśmy sobie sprawę, że wybór jest zbędny i można wszystko po prostu połączyć!” - Marta

 

Architekci otrzymali do projektu unikatową działkę z dostępem do linii brzegowej jeziora. Posesja z wyniesieniem terenu i spektakularnym widokiem na otaczający krajobraz. Działka marzenie, choć jak się okazało - z małą zagwostką. Posesja posiada nietypowy dostęp do dwóch dróg dojazdowych. Co więcej, punkty wjazdowe znajdują się znacznie poniżej wysokości pagórka.

 

Projektanci zadawali sobie wiele pytań dotyczących potencjałów i ograniczeń wynikających z wyboru jednej drogi, lokalizacji domu, czy kwestii potraktowania różnic terenowych. Szukając najlepszego rozwiązania, dopiero w pewnym momencie uświadomili sobie, że nie muszą nic wybierać - po prostu połączą drogi. Dzięki temu powstał bardzo czytelny układ architektoniczny z domem stanowiącym łącznik zawieszony nad drogą - tak pojawił się pomysł na Dom Wiadukt.

 

“Dom jest dla wykonawców dróg, więc wszystko klei się w całość.” - Alicja

 

Kolejne wyzwanie pojawiło się przy bardzo rozbudowanym programie funkcjonalnym i powierzchni 600 m2 (niemal równie duże założenie opisuje >> DOM JAPOŃSKI). Ze względu, na to że budynek zlokalizowany jest  na wyniesieniu i dodatkowo na zakończeniu osi dróg, stawia go to w roli dominanty. Architektom zależało jednak, aby nie wydawał się tak przeskalowany. Miał być optycznie mniejszy i chronić prywatność mieszkańców. Odpowiedzią na to stało się częściowe ukrycie domu w pagórku.

 

“Mi ten dom kojarzy się z klockami Jenga ułożonymi na sobie.” - Piotr

 

Forma przypomina 4 klocki Jenga ułożone na sobie. Dwa dolne przykryte są pagórkiem, a dwa górne skierowane pod kątem ku jezioru. Bryła została rozbita aby łatwiej było ją wpisać w krajobraz. Ma to też oczywiście swoje funkcjonalne uzasadnienie. Dolny poziom stanowią garaże oraz strefa dzienna z dwoma wejściami głównymi (do części rodzinnej i części gościnno-rekreacyjnej). Górny poziom rozbity jest natomiast na nocną strefę rodzinną oraz strefę gościnno-imprezową. Taki podział na bryły wprowadza komfort akustyczny oraz prywatność mieszkańców.

 

Ze względu na widokowy charakter domu wprowadzone są tarasy na każdym poziomie. Nawisy wyższych kondygnacji umożliwiają użytkowanie parteru podczas różnej pogody.

 

“Dom był dużym wyzwaniem konstrukcyjnym. Nie zaprojektowalibyśmy go dla kogoś, kto nie ma dużego doświadczenia w budowie.” - Alicja

 

Projekt jest bardzo ambitny konstrukcyjnie. Przejazd pod domem o szerokości 8 m, czy 7-metrowe wsporniki, to coś, co raczej występuje w obiektach większej skali, niż w domach jednorodzinnych. Jednak, ze względu na duże doświadczenie Inwestorów, nie było problemu z podjęciem wyzwania.

 

Elewacje i dach pokrywają ceramiczne covery - coś pomiędzy płytką ręcznie formowaną a dachówką. Spody nawisów wykończone są blachą cięto-ciągnioną w kolorze złotym. Zastosowanie tego materiału miało za zadanie rozświetlić ciepłym światłem strefę wejściową oraz przejazdu, aby nadać im cechę domowego wnętrza.