Dom
Japoński

Typ Dom jednorodzinnyPowierzchnia 580,92 m2Data 2021ZESPÓŁ PROJEKTOWY Alicja Karaś
Piotr Karaś
Marta Strus
Katarzyna Lipska

OPRACOWANIE TEKSTU NA PODSTAWIE ROZMÓW Z ZESPOŁEM MIDI:  PAULA RYDEL

 

Pomimo że dom japoński nie został wybrany do realizacji, to zdecydowanie jest wart przedstawienia. Przy tak silnym wpisaniu w kontekst działki, z pewnością nie pojawi się już na żadnym innym terenie. Skąd właściwie pomysł na dom japoński w Polsce? I jaki związek ma to z Instagramem?

 

“Inspirowanie się japońską architekturą w polskich realiach było ciekawym doświadczeniem.” - Marta

 

Zadaniem projektantów było stworzenie wielofunkcyjnego, bardzo rozłożystego domu rodzinnego o powierzchni 600 m2. Głównym założeniem była wygoda i styl - i to właśnie poszukiwanie stylu stało się jednym z najważniejszych wyzwań projektantów. Dom miał być instagramowy. Nie bez powodu zdarza się słyszeć, że znane  ‘form follows function’ ewoluuje do ‘form follows Instagram’. 

 

Poszukiwanie oryginalności przy jednocześnie bardzo prostej, czystej bryle z szacunkiem do natury dało myśl skierowania się ku Japonii. Balansując między ideami wschodu a wpisaniem w kontekst charakteru polskiej wsi, architekci stworzyli białą, minimalistyczną podciętą formę  w kształcie litery L.

 

“Białe zewnętrze, drewniane wnętrze, bardzo ascetyczne podziały i ascetyczny rzut.” - Piotr

 

Projektanci szukali takich rozwiązań, aby przy dużych różnicach terenowych i potrzebie jednokondygnacyjnej części mieszkalnej nie wyrządzić ekologicznej szkody. Pomimo dużej powierzchni zabudowy udało się wpisać bryłę domu tak, aby uszanować potrzeby przyszłych mieszkańców oraz ukryć w pagórku kondygnację uzupełniającą ze studiem nagraniowym oraz garażem. Jednocześnie zachowany został widok na otaczający krajobraz  z sąsiednich domów.

 

“Zastosowane w tym projekcie dachy kopertowe zmniejszają górną kubaturę bryły, przez co mniej wpływają na krajobraz i nie zasłaniają widoku sąsiadom.” - Piotr

 

Ze względu na to, że działka położona jest nad jeziorem, aspekt krajobrazowy był bardzo cenny. Dom zlokalizowany na pagórku otwiera się na całą panoramę Jeziora Czorsztyńskiego. Z uwagi na widokowy charakter projektu, prawie 100% elewacji południowej jest przeszklona. Daje to możliwość podziwiania krajobrazu prawie z każdego miejsca w domu. Ciekawym zabiegiem krajobrazowym jest również połączenie górnego tarasu z poziomem ogrodu miękką, zieloną pochylnią. Ciekawostką na koniec i pewnym architektonicznym żartem w tym projekcie jest dzwonek do drzwi, który przełamuje minimalistyczny, powściągliwy charakter domu. Koniecznie zobaczcie go na wizualizacji.