Energooszczędny
Dom Miejski MIDI

Typ Dom jednorodzinny z pracowniąInwestor PrywatnyLokalizacja Gdańsk OsowaPowierzchnia 295,6 m²Energia do ogrzewania 40 kWh/m²/na rokData 2016Zespół projektowy Alicja Karaś
Piotr Karaś
Maja Smulska

Największym wyzwaniem przy projektowaniu domu była trudna działka, konieczność wpisania się w kontekst oraz duży program funkcjonalny.

 

Działka obsadzona wysokimi, zróżnicowanymi gatunkowo drzewami zainspirowała nas do zastosowania formy, materiałów i kolorystyki a bliskość ściany lasu ograniczyła powierzchnię zabudowy do trójkąta wymiarach 14 x 42 x 47 m . Dom musiał być zwarty a jednocześnie rozrzeźbiony, tak aby nie tracić powierzchni zabudowy i energii ale jednocześnie eksponować widok na las. Naszą intencją było aby forma domu nawiązywała do przyrody, klimatu Osowej, projektów Franka Lloyda Wrighta.

Na elewacji zastosowano cztery materiały:

Beton architektoniczny podkreślać ma surowy charakter budynku , nowoczesność. Zastosowany został głównie od strony drogi , gdzie konieczne było oddzielenie części prywatnej od tej półpublicznej.

Drewno zastosowane zostało wszędzie tam gdzie z elewacja bliższy kontakt ma człowiek: czyli wokół wejścia, od strony tarasów i ogrodu. Ciepło i naturalność tego materiału doskonale równoważy cechy betonu architektonicznego.

Blacha w kolorze antracytowym, zastosowana jako wykończenie dachu, daje neutralne tło.

Szkło w dużych taflach zapewnia kontakt z otoczeniem i przenikanie wnętrza z zewnętrzem.

Budynek ten to skrojona na miarę, Gdańska, mieszczańska willa odpowiadająca na potrzeby jej mieszkańców. W ramach programu funkcjonalnego w budynku oprócz salonu z kuchnią o łącznej powierzchni 90m2 i czterech sypialni, znalazło się także pomieszczenie rekreacyjne o wysokości 350cm (służyć ma rozrywce, spotkaniom towarzyskim, uprawianiu sportu), hala garażowa na 6 aut (250m2) a nawet pomieszczenie dla psa. Poza tym w ramach bryły budynku jest miejsce na pracownię właścicieli.

 

Dom Miejski MIDI został wyróżniony w konkursie Najlepsza Gdańska Realizacja Architektoniczna 2018-2019.