Dom
bez komina

1.

Rozmowa Włodzimierza Raszkiewicza (Radio Gdańsk) z Alicją Karaś

 

Wywiad udzielony 28 maja 2013 roku.


2.

Buduje dom bez komina i rachunków za ogrzewanie...

 

Na czym polega postęp? Różnie można zdefiniować. Na pewno mamy do czynienia z rozwojem gdy młodsi są mądrzejsi od starszych. Takie odnosi się wrażenie rozmawiając z Alicją Karaś. Młoda Pani architekt łamie polskie stereotypy i wyobrażenia o budowie domu jednorodzinnego. Skończyła kursy projektowania domów pasywnych, zdobyła certyfikaty i mocno wierzy, że jest przygotowana do nadchodzącej przyszłości. Powinniśmy się liczyć z tym, że nadchodzi czas oszczędzania energii.


3.

Budynki przyszłości...

 

Zdaniem Pani Alicji nie będą miały ogrzewania. Będą cechowały je grube mury oraz ciepła i szczelna stolarka. Wtedy wystarczy wydajny rekuperator odzyskujący ciepło z wymiany powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych, żeby ogrzewanie było zbędne. Mieszkanie powinno się wystarczająco nagrzać od samego bytowania w nim człowieka. Podgrzewanie potraw, korzystanie ze światła, włączona pralka i telewizor w końcu oddają ciepło do pomieszczeń, a w domu pasywnym nie ucieknie ono tak po prostu przez ściany czy wywietrznik pod oknem.


4.

Alicja Karaś propaguje ideę budowy domów pasywnych i energooszczędnych

 

Twierdzi, że najlepiej będzie jak przekona innych na własnym przykładzie. Dlatego w swojej pracowni MIDI Architekci opracowała projekt własnego domu „bez komina” i co za tym idzie bez przyszłych rachunków za ogrzewanie. Rozsądek autorki widać w zaprojektowanym metrażu. To ma być budynek o powierzchni 90 m². W Polsce najczęściej buduje się duże domy wielopokoleniowe. Dzieci jednak zwykle wyfruwają z gniazdka rodzinnego, nie chcą lub nie mogą mieszkać z rodzicami i pozostaje tylko pusta powierzchnia do ogrzania.

Największe wyzwanie jakie założyła sobie Pani Alicja to wartość inwestycji. Cena domu ma się zamknąć w sumie 200 tysięcy złotych. Działka już oczywiście jest kupiona. Chyba dość rozsądnie to wszystko wygląda. Postęp w końcu polega na tym, że młodsi mają lepsze pomysły na życie od starszych.


Zaprzyjaźnione strony

radiogdansk.pl youtube.com