Dom
Japoński

Typ Dom jednorodzinnyPowierzchnia 580,92 m2Data 2021ZESPÓŁ PROJEKTOWY Alicja Karaś
Piotr Karaś
Marta Strus
Katarzyna Lipska

 

Dom japoński otwarty widokowo na Jezioro Czorsztyńskie.

 

Działka, na której zaprojektowaliśmy dom japoński znajduje się na południu Polski a jej największym atutem jest rozpościerający się z niej widok na Jezioro Czorsztyńskie. Starliśmy się aby ze wszystkich głównych pomieszczeń gdzie przebywają mieszkańcy tego domu widok był równie piękny - okna wszystkich sypialni, salonu, dwóch łazienek i studia zostały skierowane w kierunku jeziora.

 

Ze względu na widokowy charakter dom jest rozłożysty. Mimo to staraliśmy się «wpisać» go w naturalny teren o dużym spadku- zielona rampa łączy salon i przylegający do niego taras z położonym niżej ogrodem o naturalnym charakterze. W najniższej części działki umieściliśmy wjazd do garażu, a w najwyższej wejście główne do budynku, w taki sposób aby zaraz po wejściu do domu zaskakiwał piękny widok.

 

Kolejnym założeniem, którym kierowaliśmy się przy projektowaniu domu japońskiego był minimalizm. Oszczędność formy oraz materiałów jest widoczna szczególnie na zewnątrz budynku: płyty włókno-cementowe na elewacjach i dachu, naturalne drewno we wnękach domu, ukryte rynny i rury spustowe, proste, drewniane pergole. Minimalistyczny, powściągliwy charakter domu na wejściu przełamuje dzwonek do drzwi.

 

Dom przeznaczony jest dla czterech osób oraz okazjonalnych gości. Dom japoński staraliśmy się zaprojektować z poszanowaniem potrzeb wszystkich członków rodziny.