Pasywny
Dom Pruski

Numer 52Typ Dom jednorodzinnyInwestor PrywatnyLokalizacja SzczecinPowierzchnia 179 m² + 40m² garażuEnergia do ogrzewania 14 kWh/(m2*rok) Dom pasywny certyfikowany PHIData 2015Zespół projektowy Alicja Karaś
Piotr Karaś
Maja Belecka
Emilia Kallas

„Dom pruski” posiada bardzo tradycyjną formę (takie było życzenie inwestora) ale w istocie jest bardzo nowoczesny- spełnia wymagania Passivhaus Institut Darmstadt (twórców idei budownictwa pasywnego). Zaprojektowanie tego domu było dużym wyzwaniem- od strony północnej rozpościera się z niego niesamowity widok, dlatego też niemożliwe było zdecydowane ograniczenie liczby okien od północy (co jest jednym z czynników pozwalających na zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania). Mimo to, dzięki zwartej bryle, doborze odpowiedniej stolarki i zastosowanym detalom architektonicznym udało się uzyskać wynik zapotrzebowania na energię do ogrzania i wentylacji- 15 kWh/m2 na rok i spełnić wymogi dla standardu budownictwa pasywnego.

FUNKCJA

Do domu wchodzimy od wschodu z zadaszonej strefy między częścią mieszkalną a wiatą garażową. Mijając wiatrołap wchodzimy do części jadalnianej usytuowanej od południa, blisko wejścia znajduje się klatka schodowa. Salon, ze względu na północny widok usytuowany jest po przeciwnej stronie domu, od północy. Centralnie usytuowana kuchnia łączy salon z jadalnią. Za kuchnią znajduje się korytarz, z którego dostępna jest sypialnia gościnna z łazienką oraz toaleta. Na piętrze znajdują się dwie łazienki dzieci z przynależną im łazianką dostępną z korytarza, garderoba, pralnia oraz część prywatna rodziców: sypialnia z pokojem kąpielowym.

 

WYGLĄD DOMU:

Dom ma tradycyjny wygląd. Nawiązuje do tradycji budownictwa pruskiego występującego w okolicy.

ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ:

Zapotrzebowanie domu na energię EUco (na potrzeby ogrzewania i wentylacji) to 15kWh/m2 na rok, jest to dom pasywny. Roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania wynosi zatem: 15 kWh/m2 x 179m2 = 2.685 kWh. Mimo że (ze względu na brak gazu na działce) dom będzie ogrzewany energią elektryczną roczny szacowany koszt ogrzewania to 1200 zł dla taryfy G12 (koszt wytworzenia kWh 0,45 zł). Koszty ogrzewania wody użytkowej zostaną zmniejszone dzięki panelom fotowoltaicznym.