Kaszubski
Dom z Drewna

Typ Dom jednorodzinny z grupą domków letniskowychInwestor PrywatnyLokalizacja KaszubyPowierzchnia 122 m²Energia do ogrzewania 15 kWh/m²/na rokData 2017Zespół projektowy Alicja Karaś
Piotr Karaś
Maja Belecka

Kaszuby to kraina lasów. Królestwo drzew.


Otoczenie.

Z działki widać tylko pola i lasy. Po horyzont. Parcela posadowiona jest na skraju małej wsi.

 

Pomysł

…na dom rozpoczął klient, mówiąc o domu szkieletowym. W okolicy jest sporo tartaków, wysokiej jakości drewno jest tam na wyciągnięcie ręki.

Wtedy, do budowania z drewna byliśmy sceptycznie nastawieni.

Naszym zdaniem dom powinien mieć masę. Mieć swoją wagę. Domy szkieletowe tego nie mają i wydaje nam się, że to się czuje. Klient prosił także o dom w o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię. Wiedzieliśmy, że osiągnięcie odpowiedniej szczelność powietrznej w domu szkieletowym jest bardzo trudne, nawet dla doświadczonych ekip budowlanych. Drewno ma swoją wartość i wydaje nam się, że jeśli wykorzystujemy je konstrukcyjnie, to trzeba to pokazać.

Pomysł pojawił się podczas analizy termicznej ścian w układzie konstrukcji szkieletowej. W programie PHPP sprawdzaliśmy jak wyglądają parametry dla ścian z wełną drzewną pomiędzy elementami konstrukcji nośnej z różnymi rodzajami izolacji termicznej zewnętrznej. Zauważyliśmy, że tak naprawdę, ta wełna pomiędzy słupami drewnianymi daje mniej pod względem izolacyjności ściany w stosunku do (na przykład) 15 cm PIR na zewnątrz*. Zdecydowaliśmy się odsłonić konstrukcję drewnianą wewnątrz i wyeksponować wszystkie jej elementy.

Zerknijcie Państwo sami jak to wyszło.

 

Funkcja.

Dom zaprojektowaliśmy dla dwojga dorosłych osób i okresowo odwiedzających ich 4 dorosłych dzieci. Cały parter jest dla gospodarzy. Przestronny salon, kuchnia taras i hol tworzą właściwie jedną przestrzeń. Ażurowe schody stalowe, wielki kominek, który wychodzi na taras i przeszklenia organizują część dzienną. W głębi tego niedużego domu znajduje się cześć nocna (sypialnia i łazienka). Część nocna ma własny południowy taras oddzielony od głównego piecem zewnętrznym. W tej części nawet podczas odwiedzin dzieci i wnuków można zaznać spokoju.

Sporą część powierzchni piętra „wycięła” antresola. Resztę podzieliliśmy na 4 malutkie sypialnie i łazienkę za schodami. Z góry widok na salon jest świetny.

Całość dopełnia garaż z warsztatem mocno nawiązujący formą i wykończeniem do domu.

 

Konstrukcja.

Dom zbudowano w konstrukcji drewnianej obitej deskami i odizolowanej termicznie PIRem. Ściany z zewnątrz wykończono deską modrzewiową. Taki układ warstw pozwolił nie tylko na eksponowanie konstrukcji wewnątrz ale i wykorzystanie jej jako półek, regałów, szafek kuchennych czy szaf i zabudów. Wszystko stoi na płycie fundamentowej.

 

Ogrzewanie.

Dom ma system ogrzewania elektrycznego ale w zasadzie nie jest on wykorzystywany. Większość potrzeb załatwia kominek.

 

Wygląd.

Dom formą i wykończeniem na nawiązywać do tradycyjnych kaszubskich domów. Deski na elewacji układane pod kątem 45 stopni są interpretacją tradycyjnego wykończenia szczytów domów w tym rejonie.

 

*Spostrzeżenie, o którym mowa powyżej jest naszą prywatną opinią i wynika z kilku aspektów:

1. Inwestor pragnął aby jego dom był wysoce energooszczędny; aby spełnić ten wymóg i tak musieliśmy zastosować dodatkową izolację zewnętrzną.

2. Wełna, choćby najlepiej ułożona między słupami zawsze troszkę zjedzie w dół i pozostawi szczelinę bez izolacji termicznej na górze. Najlepiej sprawdzi się wełna skalna lub drzewna sztywna jak Steico, wełny miękkie a w szczególności Ecofiber skompresują się w ścianach najbardziej. W tej ostatniej jest to wręcz opisane w instrukcji stosowania, która każe uzupełniać te braki po czasie.

3. Drewno – wełna – drewno – wełna. Taki układ to typowa przegroda niejednorodna. Norma każe analizować jej izolacyjność termiczną jako średnią izolacyjności obu materiałów ważoną przez proporcję ich powierzchni. Im bardziej solidna konstrukcja, tym własności izolacyjne ściany słabsze.

4. Przestrzenie wypełnione izolatorem termicznym w ścianie szkieletowej należy wentylować. Służą do tego membrany. Tu pojawia się problem ze szczelności powietrzną dla domu pasywnego.

5. Ciepło właściwe drewna, jako wartość fizyczna, jest bardzo cenne dla termiki domu. Według nas przykrywając drewno wełną i płytami od środka możemy tracić część korzyści z jego wbudowania.