Pasywny Pawilon
Jenga Office

Projekt Energooszczędny pawilon handlowo-usługowy Jenga OfficeStatus Projekt koncepcyjnyLokalizacja TychyPowierzchnia użytkowa: 1.190 m2
zabudowy: 958 m 2
Data 2014Zespół projektowy Alicja Karaś
Piotr Karaś
Michał Kościelny

Zaprojektowaliśmy energooszczędny pawilon handlowo-usługowy na działce znajdującej się w Tychach w dzielnicy Czułów przy ulicy Katowickiej.


Budynek jest usytuowany dłuższym bokiem równolegle do ulicy zapewniając dojście oraz dojazd i parking na 16 samochodów od ulicy Katowickiej oraz dojście, dojazd i parking na 18 samochodów od ulicy Irysów. Budynek swoimi gabarytami wpisuje się w otaczającą zabudowę.  

Idea: ideą projektu było stworzenie nie tylko sprawnie działającego budynku usługowego (handlowo-biurowego) ale również stworzenie atrakcyjnej, współpracującej z funkcją budynku, przestrzeni pół-publicznej. Projektując bryłę wyszliśmy od prostopadłościanu, który został podzielony na mniejsze bryły prostopadłościenne, one z kolei zostały nieco rozsunięte względem siebie. Na obu kondygnacjach usunięto po jednej kostce aby zrobić miejsce dla rozległej przestrzeni wejściowej (na parterze) oraz tarasów  dostępnych z przestrzeni biurowych (na piętrze). W efekcie bryła budynku przywodzi na myśl japońską grę Jenga.

Funkcja: w parterze budynku znajduje się strefa handlowa, na pierwszej kondygnacji znajduje się część biurowa. Wchodząc do budynku od strony ulicy Irysów przez dużą strefę wejściową, trafiamy do dużej przestrzeni otwartej (wewnętrznego ogrodu) gdzie znajdują się ekspozycje sklepów oraz wejścia do trzech sklepów, strefa ta stanowi bufor cieplny budynku. Po prawej stronie od wejścia (w północnym narożniku budynku) zlokalizowano toalety, pion komunikacyjny, pomieszczenie techniczne i pomieszczenie socjalne dla pracowników, wejście do tych pomieszczeń ukryto za windą osobową. Wchodząc na pierwszą kondygnację znajdujemy się na antresoli biegnącej wzdłuż wewnętrznego ogrodu i prowadzącej do pomieszczeń biurowych, toalety znajdują się zaraz obok klatki schodowej, pomieszczenia techniczne i sanitarne  ponownie ukryto za windą osobową. Strefa biurowa została uzupełniona dwoma dodatkowymi funkcjami - ogólnodostępną salką konferencyjną i pomieszczeniem do pracy indywidualnej. Funkcje te zostały zlokalizowane  w przestrzeni powstałej na skutek rozsunięcia prostopadłościennych brył. Jeden taras dostępny jest z biura zlokalizowanego w południowej części budynku. Drugi taras dostępny jest z kładki przewieszonej  nad wejściem głównym, ten taras dostępny jest dla wszystkich użytkowników budynku.

Rozwiązania techniczne: konstrukcję nośną stanowią stalowe słupy posadowione w stopach fundamentowych, belki, ściany oraz stropy zostały zaprojektowane w technologii płyty warstwowej. Konstrukcja budynku pozwala na łatwe zmiany w wydzielaniu przestrzeni wewnętrznych.