Zeroenergetyczny
Infobox Portu Gdańskiego

Typ Strefa użyteczności publicznejFaza projektu Koncepcja - projekt budowlanyInwestor Zarząd Morskiego Portu GdańskLokalizacja Nowy Port (Gdańsk)Powierzchnia użytkowa 900 m2Powierzchnia zabudowy 1.000 m2Powierzchnia działki 3.000 m2Data 2017Zespół projektowy MIDI
Restudio
Studio R

Alicja Jacaszek
Maciej Jacaszek
Piotr Karaś
Roland Kwaśny
Marta Marszałek

W 2016 roku konsorcjum firm: Restudio, MIDI i Studio R wygrało realizacyjny konkurs na estetyzację frontów wodnych Portu Gdańsk. Projekt wielofunkcyjnego budynku na falochronie zachodnim jest pierwszym etapem większej inwestycji polegającej na przebudowie gdańskiego waterfrontu. Obiekt stanowi nową bramę morską do Miasta Gdańska. W budynku mieszą się sale ekspozycyjne oraz gastronomia. Planowana wystawa poświęcona będzie historii Portu Gdańsk, jego teraźniejszej działalności oraz planom rozwoju.


Przestrzeń przemysłowa zamieni się w Port-Ogród


Zgodnie z projektem tereny przy wejściu do Gdańskiego Portu zmienią się nie do poznania. Pomiędzy istniejącymi dźwigarami oraz blaszanymi i betonowymi magazynami pojawią się zielone skwery i bulwary. Roślinność ma być tu szczególnie eksponowana, a wśród niej powstaną elementy małej architektury. Dzięki temu ta dotychczas przemysłowa przestrzeń, ma stać się przyjazna dla mieszkańców Gdańska. Działka ma powierzchnię 3000 m².

Jako pierwszy powstanie kopiec widokowy Infobox Port Gdańsk


Aktualnie autorzy pracy konkursowej pracują nad dopracowaniem projektu potrzebnego do realizacji I etapu inwestycji - budynku Infobox Port Gdańsk. Ma on mieć wysokość około 4 metrów. Powstanie tuż przy wejściu do portu. Na jego szczycie zaprojektowano ogromny, około siedmiometrowy, podświetlany napis - Port Gdańsk. Założenie jest takie, że ma on być widoczny z daleka, zarówno od strony gdańskich plaż jak i od strony morza. Ma „witać” wszystkie wpływające do Gdańska jednostki. Na dachu budynku przewidziano tarasy widokowe do obserwacji statków wpływających do portu, a w wewnątrz obiektu zaprojektowano sale ekspozycyjne, konferencyjne oraz pod usługi gastronomiczne. Ściany obiektu od strony Zatoki Gdańskiej i kanału portowego będą przeszklone, wszystko po to żeby goście punktów gastronomicznych mieli widok na wpływające statki. W budynku planowana jest też wystawa poświęcona historii Portu Gdańsk, jego teraźniejszej działalności oraz planom rozwoju.

W październiku 2015 Zarząd Morskiego Portu Gdańsk wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Wybrzeże ogłosił konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji estetyzacji fortów wodnych w Gdańsku. Z końcem roku 2016 został on rozstrzygnięty. Zwyciężył zespół architektów z Gdańska, z pracowni Restudio, Studio R oraz MIDI w składzie: Maciej Jacaszek, Roland Kwaśny, Piotr Karaś, Rafał Jacaszek, Marta Marszałek. Pierwszy etap realizacji inwestycji ma ruszyć z początkiem 2018 roku.

 

Zaprzyjaźnione strony

muratorplus.pl