Zgodnie z projektem tereny przy wejściu do Gdańskiego Portu zmienią się nie do poznania. Pomiędzy istniejącymi dźwigarami oraz blaszanymi i betonowymi magazynami pojawią się zielone skwery i bulwary. Roślinność ma być tu szczególnie eksponowana, a wśród niej powstaną elementy małej architektury. Dzięki temu ta dotychczas przemysłowa przestrzeń, ma stać się przyjazna dla mieszkańców Gdańska. Działka ma powierzchnię 3000 m².
Aktualnie autorzy pracy konkursowej pracują nad dopracowaniem projektu potrzebnego do realizacji I etapu inwestycji - budynku Infobox Port Gdańsk. Ma on mieć wysokość około 4 metrów. Powstanie tuż przy wejściu do portu. Na jego szczycie zaprojektowano ogromny, około siedmiometrowy, podświetlany napis - Port Gdańsk. Założenie jest takie, że ma on być widoczny z daleka, zarówno od strony gdańskich plaż jak i od strony morza. Ma „witać” wszystkie wpływające do Gdańska jednostki. Na dachu budynku przewidziano tarasy widokowe do obserwacji statków wpływających do portu, a w wewnątrz obiektu zaprojektowano sale ekspozycyjne, konferencyjne oraz pod usługi gastronomiczne. Ściany obiektu od strony Zatoki Gdańskiej i kanału portowego będą przeszklone, wszystko po to żeby goście punktów gastronomicznych mieli widok na wpływające statki. W budynku planowana jest też wystawa poświęcona historii Portu Gdańsk, jego teraźniejszej działalności oraz planom rozwoju.
W październiku 2015 Zarząd Morskiego Portu Gdańsk wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Wybrzeże ogłosił konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji estetyzacji fortów wodnych w Gdańsku. Z końcem roku 2016 został on rozstrzygnięty. Zwyciężył zespół architektów z Gdańska, z pracowni Restudio, Studio R oraz MIDI w składzie: Maciej Jacaszek, Roland Kwaśny, Piotr Karaś, Rafał Jacaszek, Marta Marszałek. Pierwszy etap realizacji inwestycji ma ruszyć z początkiem 2018 roku.