Dom
Horyzontalny

Typ Dom jednorodzinnyInwestor PrywatnyLokalizacja SulmierzycePowierzchnia domu 137,45 m2Energia do ogrzewania 32 kWh/m2/na rokData 2018ZESPÓŁ PROJEKTOWY Alicja Karaś
Piotr Karaś
Maja Belecka

OPRACOWANIE TEKSTU NA PODSTAWIE ROZMÓW Z ZESPOŁEM MIDI:   PAULA  RYDEL

 

Inspiracja norweską architekturą i wypoczynek na świeżym powietrzu przy widoku niekończącej się linii horyzontu to to, co znajdziemy w tym projekcie.

 

Poznając historię Inwestorów, architekci szukali pomysłu, który wyrazi Ich sympatię do architektury północy i jednoczenie spełni indywidualne potrzeby przyszłych mieszkańców.

 

“Inwestorzy są estetami zafascynowanymi prostotą norweskich budynków.” - Alicja

 

Dom miał być estetyczny i skromny. Projektanci zaproponowali prostą formę budynku z dokładnymi matematycznymi podziałami. Równe odległości, wielkości i pasmowy układ funkcjonalny porządkują zarówno bryłę, jak i przestrzeń wewnątrz domu (podobne pasmowe założenie można zobaczyć w projekcie >>SMOCZYCA). 

 

Płaska, długa działka z podłużnym budynkiem projektowanym na przestrzał. Architekci wprowadzili w projekcie 4 osie widokowe oraz przeszklenia po przeciwległych stronach na całą szerokość strefy dziennej. Dzięki temu wnętrze domu maksymalnie otwiera się na otaczający krajobraz. 

 

“Ważne było to, że każdemu oknu po otwarciu drzwi odpowiada drugie po przeciwległej stronie. Dzięki temu mamy zapewnione widoki w obydwu kierunkach.” - Alicja

 

W kwestiach funkcjonalnych pasmowy układ stref rozpoczyna pasmo techniczne (z miejscem na rowery, kuchnią letnią i sauną) oraz przylegający do niego prysznic zewnętrzny. Następna jest zadaszona strefa otwarta na ogród. To tutaj Inwestorzy planują spędzać najwięcej czasu, jedząc wspólne posiłki, spotykając się z rodziną i znajomymi, czy po prostu przesiadując na świeżym powietrzu.

 

Bezpośrednio po wejściu do domu znajduje się pasmo gospodarcze (z garderobą i toaletą) oraz pół przymknięta kuchnia. Kolejne jest pasmo dziennie (z jadalnią i salonem) przeszklone na całą szerokość pomieszczenia. Ostatnie natomiast jest pasmo nocne (z sypialnią nastolatka, sypialnią gości, prywatnymi łazienkami oraz sypialnią master).

 

Strefy funkcjonalne uzupełnia dodatkowo południowy taras na całej szerokości domu. Na tarasie dodano drewniane pergole zapewniające użytkownikom ochronę przed słońcem oraz mniejsze przegrzewanie się budynku w okresie letnim.

 

“Jest to działka bez drzew, więc nie było zapewnionego naturalnego zacienienia.” - Alicja

 

Podążając za myślą skandynawską, architekci zaproponowali drewno na całości elewacji i dachu. Ostatecznie zrealizowano jednak dach z dachówką ceramiczną. Ciekawym zabiegiem okazało się wprowadzenie polerowanego aluminium na elewacji w strefy między oknami. Podkreśla to jeszcze bardziej linię horyzontu, która znajduje swoje odbicie (dosłownie) w elewacji budynku.

 

“Dom ten stanowi jakby ramę dla linii horyzontu.” - Piotr