Energooszczędny
Dom na
Wysoczyźnie

Projekt Energooszczędny Dom na Wysoczyźnie ElbląskiejTyp Dom jednorodzinnyInwestor PrywatnyLokalizacja ŁęczePowierzchnia 103 m2Energia do ogrzewania 20 kWh/m2/na rokData 2017ZESPÓŁ PROJEKTOWY Alicja Karaś
Piotr Karaś
Maja Belecka

Dom na Wysoczyźnie (nieoficjalnie zwany Smoczycą)


Otoczenie.

Dom jest zbudowany na Wysoczyźnie Elbląskiej. Położony jest na wzgórzu przy wjeździe do malowniczej wsi więc, jak łatwo się domyśleć, wzbudza spore emocje wśród sąsiadów, którzy nazywają go „Smoczycą”. My i inwestorzy, którzy są parą grafików, bardzo lubimy ten przydomek domku.

Pomysł.

Jak zwykle, w naszym przypadku, życzeniem inwestorów było aby budynek był bardzo energooszczędny więc garaż musiał być „wyrzucony” poza granice bilansu energetycznego głównego budynku. Inwestorzy potrzebowali także małej pracowni, wspólnie doszliśmy do wniosku, że pracownia również powinna być odrębnym budynkiem, po to aby przechodząc z domu do pracowni i odwrotnie móc złapać oddech, trochę dystansu i zerknąć na piękny widok.

Jednocześnie chcieliśmy nawiązać do zabudowy tradycyjnej wsi, miejscowy plan nakazywał zachowanie określonych proporcji długości, szerokości i wysokości budynku, co było niemożliwe przy trzech niedużych odrębnych bryłach. Zdecydowaliśmy się wykorzystać spadek na działce i „wepchnąć” nieco bryłę garażu w stok, tak aby stała się mniej widoczna a dach garażu wykorzystać jako taras dostępny z poziomu usytuowanego wyżej domu. Dom i pracownia przykryliśmy wspólnym dachem, co pozwoliło na zachowanie typowych proporcji zabudowy z okolicy. Między domem a pracownią powstał zadaszony taras z pięknym widokiem w dwóch kierunkach.

Funkcja.

Dom składa się z: „zamkniętej” bryły wejściowej: wiatrołapu, wc i pomieszczenia technicznego, otwartej na przestrzał strefy dziennej, czyli salonu z kuchnią i „przymkniętej bryły” strefy nocnej czyli sypialni z garderobą i łazienką. Inwestorzy to minimaliści ze sporą ilością przedmiotów (doskonale rozumiemy ten paradoks :) ) więc zaprojektowaliśmy trzy dostępne z salonu pojemne aneksy o prostej formie.

Konstrukcja.

Budynek ma typową konstrukcję energooszczędnego domu według filozofii MIDI, czyli: jest posadowiony na, w pełni izolowanej, płycie fundamentowej, jest murowany z bloczków sylikatowych (które dzięki swoim właściwościom termodynamicznym zmniejszają ryzyko występowania przegrzewania) a konstrukcję dachu stanowią lekkie (i niedrogie) wiązary dachowe z grubą izolacją ułożoną w poziomie pomiędzy nimi.

Ogrzewanie.

Budynek ma obliczeniowe zapotrzebowanie energetyczne na ogrzewanie i wentylację (EUco) rzędu 20 kWh/m2 na rok. Jest więc między standardem pasywnym a energooszczędnym. Z naszych analiz przeprowadzonych w programie „Passive House Planning Package” (PHPP) wynika, że dla niedużych budynków o prostej formie, usytuowanych w 1 i 2 strefie klimatycznej wynik w okolicach 20-25 kWh/m2 na rok jest optymalny pod względem czasu zwrotu kosztów inwestycji. Budynek ogrzewany jest przez instalację wodną ogrzewania, dla której źródłem ciepła jest pompa ciepła typu powietrze- woda.

Wygląd.

Wnętrze i zewnętrzne budynku jest proste, pragmatyczne i minimalistyczne. Dla inwestorów ważny było aby na elewacji zastosować naturalne, ponadczasowe materiały, które nie będą przysparzać problemów w przyszłości. Drewno, któremu pozwolimy się naturalnie szarzeć i starzeć wraz z dachówką ceramiczną, którą można, w razie czego, umyć karcherem :) odpowiadają tym kryteriom i, naszym zdaniem, dobrze razem wyglądają.

ELEWACJA PÓŁNOCNA

ELEWACJA POŁUDNIOWA