Ceglana Willa

Typ Dom jednorodzinnyInwestor PrywatnyLokalizacja okolice GdańskaPowierzchnia 263 m² (oraz garaż)Energia do ogrzewania 38 kWh/m² na rokData 2014Zespół projektowy Alicja Karaś
Piotr Karaś

Ta podmiejska willa jest silnie osadzona w kontekście miejsca. W niewielkiej miejscowości (oddalonej 15 km od Gdańska), w której zlokalizowany jest dom, znajduje się wiele tradycyjnych ceglanych budynków, w tym: domów, budynków gospodarczych oraz zabytków techniki.

 

Mury tych budynków zostały wykonane bardzo starannie przy użyciu tradycyjnych technik. Cegła w tych obiektach nie jest jedynie budulcem- dzięki użyciu bogatych wątków ceglanych i starannie wykonanych wiązań jest ona elementem ozdobnym. Ceglana willa ma bardzo nowoczesny charakter, użyliśmy jednak tradycyjnych polskich wątków ceglanych aby nowoczesnej elewacji nadać ponadczasowy charakter i elegancję. Pokrycie dachu z blachy na rąbek stojący, oraz biały tynk jako materiały dobrze komponują się z ceglaną elewacją wykonaną z cegły fasadowej Terca Agra. Gładka blacha i gładki, biały tynk stanowią stanowią swoiste tło dla bogatej faktury cegły.

Rezydencja jest zaprojektowana na planie litery T. Do domu wchodzimy od strony zachodniej przez nieogrzewany łącznik (łączący dom z garażem) stanowiący ważny, z punktu widzenia energooszczędności, bufor. Wchodzimy do przestronnego holu, a następnie do salonu zlokalizowanego w południowym skrzydle rezydencji. Strefa dzienna domu jest bardzo przestrzenna- wraz z przyległymi otwartymi do salonu strefami ma ona metraż 80 m2. Dalej możemy przejść w głąb do skrzydła wschodniego, gdzie znajduje się bawialnia dzieci oraz gabinet. Na piętrze umiejscowiliśmy cztery sypialnie oraz dwie łazienki. Część nocna rodziców (przestronna sypialnia oraz garderoba i łazienka) jest niezależna od reszty strefy nocnej domu. Pralnia, która również znajduje się na drugiej kondygnacji, posiada dostęp do tarasu na dachu garażu. Strefa techniczna domu została wyrzucona z części mieszkalnej- znajduje się w łączniku pomiędzy domem a garażem.

Ograniczenie śladu węglowego uzyskujemy nie tylko poprzez zmniejszenie zapotrzebowania domu na energię. Wykorzystanie materiałów trwałych, naturalnych i ekologicznych (w tym ceramiki) wydłuża życie i zmniejsza ślad środowiskowy naszego domu. W domu zostały zastosowane materiały budowlane produkowane z myślą o ochronie środowiska, zgodnie z dyrektywami Unii Europejskie w zakresie ochrony środowiska w szczególności z tzw. Dyrektywą IPPC. W dodatku zastosowano materiały produkowane w Polsce- dzięki czemu ograniczona jest także emisja CO2 w trakcie transportu materiałów na budowę.