Awangardowy
Dom Energooszczędny

Typ Dom jednorodzinnyInwestor PrywatnyLokalizacja Gdańsk MatarniaPowierzchnia 188 m²Energia do ogrzewania 24 kWh/m²/na rokData 2015Zespół projektowy Alicja Karaś
Piotr Karaś
Michał Kościelny
Maja Belecka

Dla układu funkcjonalnego Awangardowego Domu Energooszczędnego bardzo ważne było sąsiedztwo ruchliwej drogi równoległej do wschodnio-północnej granicy działki oraz piękny widok, jaki się rozpościera w kierunku południowo-zachodnim.


Dom oraz garaż usytuowane są w taki sposób aby ogród był możliwie jak największy i miał zaciszny charakter. Elewacja wschodnio-północna pozbawiona jest okien w celu ograniczenia przedostawania się hałasu. Technologia budowy domu i układ pomieszczeń zostały przemyślane pod względem ochrony mieszkańców przed hałasem.

Do domu wchodzimy od strony północno-wschodniej poprzez łącznik pomiędzy częścią mieszkalną a garażem, łącznik stanowi bufor termiczny i akustyczny dla domu. Gdy tylko wchodzimy do łącznika wita nas widok na ogród i zielony wąwóz za nim. Mijając wiatrołap możemy od razu wejść schodami na drugą kondygnację, skręcić w lewo do części gdzie znajduje się toaleta z pomieszczeniem technicznym oraz sypialnia gościnna lub skręcić w prawo do części dziennej domu. Salon z otwartą kuchnią i jadalnią mają powierzchnię ponad 40 m², wrażenie przestronności potęguje otwarcie stropu nad częścią salonu oraz rozległe przeszklenia otwierające się na ogród. Wchodząc na drugą kondygnację cały czas mamy widok na salon oraz na ogród. Salon możemy oglądać również z korytarza prowadzącego do pomieszczeń na drugiej kondygnacji. Na górze znajdują się trzy sypialnie oraz łazienka z pralnią.

Dom utrzymany jest w surowej estetyce. Grafitowe wykończenie z euronitu kontrastuje z naturalnym drewnem oraz z białym tynkiem. Euronit, kojarzony zazwyczaj z wykończeniem budynków gospodarskich, zestawiony ze szlachetnym materiałem, jakim jest modrzew syberyjski, zyskuje elegancki wyraz.