Energooszczędne
Lofty Olejarnia

Projekt Lofty Gdańsk OlejarniaStatus Przekształcenie budynków poprzemysłowych na obiekt mieszkaniowyTyp RewitalizacjaInwestor Developer IntuoLokalizacja Gdańsk Dolne MiastoData 2017Zespół projektowy Alicja Karaś
Piotr Karaś
  1. Lofty Olejarnia to zespół zabytkowych budynków produkcyjnych, które otrzymują nowe życie stanowiąc nowy atrakcyjny punkt zamieszkania, pracy twórczej i kreatywnej rekreacji w dzielnicy Dolnego Miasta wzdłuż brzegów Motławy. Istniejący korpus hal tłoczni oleju zostaje wykorzystany dla nowego sposobu użytkowania - mieszkania i życia w sercu Gdańska. Miejsce historyczne i rozpoznawalne przez mieszkańców ma szansę zostać zachowane, w zupełnie nowej formie, oferując świeże spojrzenie na waterfront Motławy i jakość życia.
  2. Pomysł architektoniczny polega na rozbudowaniu kompleksu o dwa nowe budynki oraz nadbudowę istniejących. Cechą wspólną dla całej zabudowy są miedziane elementy wykończenia budynków. Akcent kolorystyczny pojawia się jako nadbudowa na istniejącej historycznej architekturze podnosząc jej prestiż (maksymalna wysokość dopuszczona w MPZP - 18 m). W nowych budynkach dominanta kolorystyczna umiejscowiona zostanie w parterze, aby przyciągnąć wzrok przechodniów. Pomiędzy budynkami wykreowano w ten sposób fragment miejskiego podwórza. Będzie to miejsce na terenie inwestycji służące rekreacji jej mieszkańców. Wprowadzone w nim zróżnicowanie poziomów stwarza naturalne miejsce, gdzie można usiąść na stopniu ławki lub na trawie, uprawiać sporty czy kreatywnie spędzać czas ze znajomymi. Jego miękka forma i naturalny materiał sprzyjają stworzeniu przyjaznej przestrzeni i unikalnego charakteru.
  3. Zastosowane materiały elewacyjne to jasny, szary tynk stanowiący okrycie zabytkowych struktur budynków fabrycznych (rozwiązanie konserwatorskie nie zacierające rodowodu budynku). Miedź - szlachetne, połyskujące zwieńczenie ciężkich korpusów oraz jasna cegła budująca fakturę nowo zaprojektowanych budynków. Zestawienie to wpisuje się w gamę kolorystyczną otoczenia oraz wpływa na unikalność i rozpoznawalność obiektu Olejarni jako atrakcyjnego miejsca do zamieszkania.
  4. Lofty Olejarnia to kompleks mieszalnio-usługowy, którego przestrzeń publiczna jest otwarta zarówno dla jego mieszkańców jak i przechodniów. Największym atutem założenia jest wewnętrzny podwórze o unikalnej, pofalowanej topografii dającej przestrzeń wypoczynku i rekreacji osobom w każdym wieku. Między budynkami możliwe jest życie, także ze względu na atrakcyjne przejście łączące ulicę Kamienna Grobla z ulicą Jałmużniczą, stanowiące zaciszną, brukowaną uliczkę - miejsce wydarzeń i aktywności kulturalnej. Lokale usługowe w parterach otwierają możliwości aktywności gospodarczej mieszkańców, gdyż istnieje możliwość łączenia ich mieszkań z działalnością usługową poniżej. Pod budynkami we wschodniej części działki znajduje się parking podziemny z wjazdem od strony ulicy Jałmużniczej.