Dom
Stodoła

Typ Dom jednorodzinnyPowierzchnia 125 m2Data 2022ZESPÓŁ PROJEKTOWY Alicja Karaś
Piotr Karaś
Marta Strus

OPRACOWANIE TEKSTU NA PODSTAWIE ROZMÓW Z ZESPOŁEM MIDI:  PAULA RYDEL

 

Jak mówią architekci - dom o dwóch obliczach… albo bardziej dosłownie - o dwóch trybach. Zlokalizowany w sielskim krajobrazie, wśród pól, z małą ilością zabudowy dookoła. Jest miejscem dla dwójki zakochanych w sobie ludzi. Miał być mały, ale z pomysłem. 

 

“Inwestorzy chcieli dom tylko dla siebie. Dom, który spełni ich romantyczną potrzebę życia na wsi.” - Piotr

 

Architekci wprowadzili do projektu tryb OFF i ON, dzięki czemu budynek przybiera dwa oblicza. Tryb ON jest formą otwartą na otoczenie - domem z dużą ilością przeszkleń i wpadającego  do wnętrza światła. Tryb OFF natomiast stanowi formę zamkniętą - czarną, drewnianą stodołę niedostępną z zewnątrz.

 

“Warto zauważyć, że w trybie OFF dom również funkcjonuje, ale w bardziej prywatny, intymny sposób.” - Piotr

 

Funkcjonalność zamkniętej formy zapewniają szczeliny w bramach, przez które przesącza się światło do wnętrza budynku. Wrota zaprojektowano na wzór starych stodół. Ich widoczne prowadnice i konstrukcje zewnętrzne zapobiegają powstaniu monolitycznej, drewnianej bryły. Inwestorzy mają pewną dowolność w kształtowaniu charakteru formy domu. To oni decydują, w jakim stopniu chcą się otworzyć, czy zamknąć na świat w swojej przestrzeni.

 

Innym ważnym założeniem jest zapewnienie przytulności wewnątrz. Architekci chcieli, aby wnętrze było przestronne, przy jednoczesnym skoncentrowaniu funkcji wypoczynkowych w jednym punkcie. Odpowiedzią na to jest zaprojektowana strefa siedzisk w obniżonej o 60 cm podłodze. Zabieg ten projektanci określają suchym basenem. Miejsce to ma służyć słuchaniu winyli, czytaniu książek, czy oglądaniu filmów przy kominku.

 

“Obniżenie strefy wpływa na inny odbiór przestrzeni - obserwowaniu otoczenia jakby z perspektywy źdźbła trawy.” - Piotr

 

Strefa siedzisk zlokalizowana jest  bezpośrednio przy przeszkleniach od strony tarasu. Jest to odpowiedź na marzenie inwestorów o szerokim parapecie do siedzenia przy oknie. Taka lokalizacja daje dodatkową możliwość przedłużenia wewnętrznej strefy wypoczynkowej na zewnętrzną strefę zadaszonego tarasu. Poza częścią wypoczynkową wydzielona jest również na tarasie przestrzeń warsztatowa, którą wydziela z jednej strony miejsce na drewno, z drugiej zaś piec do pizzy.

 

Detalem wartym uwagi jest również układ cegieł na elewacji przy tarasie wejściowym. Ze względu na małą powierzchnię użycia cegły, architekci mogli pozwolić sobie na ciekawy wzór ułożenia przypominający sweterkowy splot. Myślę, że ten drobny akcent już u progu domu, daje interesującą zapowiedź poszukiwanej przytulności w jego wnętrzu.