Siedlisko
Mazurskie

Typ Dom jednorodzinnyInwestor PrywatnyLokalizacja Warmińsko-MazurskiePowierzchnia domu
(budynek B2)
177 m2Energia do ogrzewania domu 37 kWh/m2/na rokPowierzchnia domku letniskowego
(budynek B3)
52 m2Powierzchnia wiaty garażowej
(budynek B1)
106 m2Powierzchnia altany
(budynek B4)
50 m2Data 2021ZESPÓŁ PROJEKTOWY Alicja Karaś
Piotr Karaś
Marta Strus

OPRACOWANIE TEKSTU NA PODSTAWIE ROZMÓW Z ZESPOŁEM MIDI:   PAULA  RYDEL

 

Dom Siedlisko jest w pewnym sensie manifestem architektów na temat możliwości projektowych wewnątrz wsi. Jak zauważają, modern barn zazwyczaj stawia się na jej obrzeżach albo w lesie. Tutaj jednak został osadzony w silnym architektonicznym kontekście.

 

“Był to ciekawy projekt pod kątem analizy urbanistycznej.” - Piotr

 

Projekt zlokalizowany jest w środku mazurskiej wsi na działce z istniejącą zabudową. Pomimo że istniejące budynki były w złym stanie i częściowo nadawały się do rozbiórki, architekci znaleźli rozwiązanie, które pozwoliło na zachowanie tożsamości miejsca i nie zaburzyło urbanistycznej struktury wsi.

 

Projektanci zdecydowali się na częściowe pozostawienie i przekształcenie istniejących kubatur znajdujących się od strony drogi i dobudowanie nowych w głębi ogrodu. Warto wspomnieć, że wszystkie budynki zaprojektowano tak, aby mogły być realizowane etapowo. Zachowano proporcje starych budynków i ich najbardziej charakterystyczne elementy widoczne od strony drogi. Stary dom został przekształcony w garaż z pomieszczeniami technicznymi, stodoła natomiast w otwartą altanę z kuchnią letnią i szklarnią. Zachowane fragmenty ceglanych ścian uzupełnione zostały o nową, solidną konstrukcję z zadaszeniem. Altana otwiera się na przestrzeń wewnętrznego podwórza - to wokół niej tworzy się nowe siedlisko w układzie litery C otwarte na jezioro.

 

“Podwórze miało być tą wyjątkową przestrzenią. Nie kosztowną, ale dającą wiele możliwości.” - Piotr

 

Nad strefą podwórza zaprojektowana jest niczym nieprzykryta konstrukcja szkieletowa. Jest ona łącznikiem między 2 nowymi budynkami - domem właścicieli oraz domem gościnnym. Konstrukcja ta wpływa na efekt zatarcia odległości między domami i tworzy pozornie jedną bryłę. Projektanci nazywają tę przestrzeń ogrodem sztuki. Ma angażować i pobudzać kreatywność Mieszkańców. 

 

“Często robimy tak, że projektujemy jakąś ramę (w tym przypadku dosłownie) do późniejszego wykorzystania. To mieszkańcy nadają jej funkcję, której potrzebują.” - Alicja

 

W kwestii programu funkcjonalnego dom właścicieli składa się głównie z dużej strefy dziennej ze szklaną fasadą zapewniającą widok na jezioro. Parter uzupełnia strefa wejściowa ze spiżarnią, sypialnia master oraz siłownia. Na piętrze znajduje się pracownia do szycia na maszynie, magazyn tkanin oraz toaleta. Dodatkowo ukryta jest też biblioteka, do której prowadzi drewniana kładka zawieszona nad strefą dzienną.

 

Dom gościnny stanowi natomiast jedną otwartą przestrzeń ze specjalnie zaprojektowanym meblem. Mebel ten jest jednocześnie szafą, schodami, zabudową kuchenną, łazienką oraz łóżkiem. Taki multifunkcjonalny „kubik w kubiku”, jak mówią projektanci.

 

Materiał na elewacjach to głównie surowe drewno na wzór starych, mazurskich stodół (odmienne założenie realizowane w myśl współczesnych stalowych stodół poznacie w >>DOM (2)RODZINNY). W strefach wejściowych oraz wnękach użyta jest cegła nawiązująca do zachowanych elementów starej zabudowy.

 

“Staraliśmy się, aby płaszczyzny starego i nowego ze sobą korespondowały.” - Alicja