Dom na Wąską Działkę

Typ Dom jednorodzinnyInwestor PrywatnyLokalizacja Okolice KrakowaPowierzchnia 175 m2Energia do ogrzewania 24 kWh/m2/na rokData 2018ZESPÓŁ PROJEKTOWY Alicja Karaś
Piotr Karaś
Emilia Kallas

Ustawa prawo budowlane pozwala sytuować budynek w granicy na działkach węższych niż 16 m. Skorzystaliśmy z tego przepisu dwukrotnie w jednym projekcie.

Po kolei.

Położenie.

Dom powstaje na działce o szerokości 14 m w okolicy Krakowa. Kto składał projekt do urzędu w Krakowie ten wie na co się porwaliśmy, my nie wiedzieliśmy. Działka ta to typowa działka rolna po wielokrotnych podziałach, opisana potem planem miejscowym jako przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową. Sąsiedztwo tej działki jest już silnie zurbanizowane. Infrastruktura raczej słaba. Widok świetny. Działka sytuowana dłuższą osią w kierunku północ-południe. Trudne dla domu pasywnego.

Problem.

Dom miał być pasywny lub niskoenergetyczny a działka bardzo wąska i w niekorzystnym układzie stron świata. Początkowo staraliśmy się przykleić do jednej z granicy. Potem przyszedł pomysł na ustawienie domu w poprzek, od granicy do granicy. Taki wariant dał nam dużą powierzchnię nasłonecznioną domu od południa, możliwość ograniczenia przeszkleń od północy, niską intensywność i zwartą bryłę.

Taki układ ma też swoje wady. Aby móc przejechać na prywatną część działki zaprojektowaliśmy rodzaj bramy/przejazdu w budynku. Na co dzień stanowić on będzie głęboki, letni taras przy pracowni.

Forma.

Rzut parteru i piętra mają różne kształty. Wynikiem tych różnic są tarasy i podcienie, na tyle małe aby nie wpływa znacząco na prognozowane zapotrzebowanie na energię do ogrzania domu. Naszym priorytetem było wykorzystanie wady działki tak aby stały się one zaletami. Drewniany parter i stalowe piętro tworzą kompozycję materiałów i form. Jakby z klocków.

Funkcja.

W domu oprócz miejsca dla rodziny 2+3 znalazło się małe studio filmowe i magazyn. Mimo nietypowej działki przysparzającej „zagwozdek” udało się uzyskać klasyczny układ funkcjonalny z przestrzennym salonem od strony południowej i trzema sypialniami dzieci z ekspozycją południową.

 

 

Zaprzyjaźnione strony

sarp