Pasywny
Dom ZeroE

Typ Dom jednorodzinnyInwestor PrywatnyLokalizacja Lublewo GdańskiePowierzchnia 79,4 m2Energia do ogrzewania 14 kWh/m2/na rokData 2015ZESPÓŁ PROJEKTOWY Alicja Karaś
Piotr Karaś
Maja Smulska

 

Ten nieduży, prosty niemal pod każdym względem dom ma jedną nietypową cechę- jest w stanie wyprodukować więcej energii niż jej zużywa. Dzięki bardzo prostej bryle, odpowiednio zaprojektowanym detalom i dużym uzyskiem energii słońca jest domem pasywnym o zapotrzebowaniu na energię do ogrzania i wentylacji na poziomie 14 kWh/m² na rok.

Do jego ogrzania potrzebnych jest zaledwie 1120 kWh w ciągu roku, na potrzeby przygotowania ciepłej wody potrzebne będzie około 2500 kWh, maksymalnie 300 kWh to napęd systemów aktywnych domu jak rekuperacja. Potrzeby bytowe inwestor oszacował 1500 kWh na na podstawie rachunków z obecnego miejsca zamieszkania. Łącznie jest to 5500 kWh rocznie. Liczba ta jest całkowicie pokryta przez energię wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne znajdujące się na dachu domu- prognozowany wynik uzyskanej energii przez fotowoltaikę o mocy 9 kWp to 9350 kWh rocznie (wyciąg z programu obliczeniowego poniżej). Energia produkowana przez dom nie jest przez niego bezpośrednio wykorzystywana, gdyż powstaje jej najwięcej w okresie letnim a najbardziej potrzebna jest zimą. Dzięki programowi rządowemu o nazwie Prosument (producent i konsument w jednym) w okresie letnim nadmiar energii jest sprzedawany do sieci a za pozyskane środki w okresie zimowym można opłacić rachunki zimowe.

Łączny koszt budowy systemu pozyskiwania energii ze słońca to około 50 000 zł brutto. Oprócz oczywistego zysku w postaci braku kosztów eksploatacji dom będzie nadprodukował około 3500 kWh rocznie co przy cenie skupu z programu Prosument wynoszącej 65 groszy da zysk na poziomie 2275 zł rocznie. Czas zwrotu to tylko 22 lata. Przypominam żadnych rachunków za gaz prąd i energię go życia. Przyjmując że całą energię sprzedamy uzyskujemy zysk na poziomie 6000 zł rocznie. Tu czas zwrotu inwestycji wynosi 8 lat.