Dom
MiejskoWiejski

Typ Dom jednorodzinnyPowierzchnia 140 m2Data 2022ZESPÓŁ PROJEKTOWY Alicja Karaś
Piotr Karaś
Monika Luís
Marta Strus

 

Dom MiejskoWiejski 

 

Marzeniem przyszłej Mieszkanki tego domu było przeniesienie klimatu mieszkania w miejskiej kamienicy do wiejskiego domu. Starliśmy się stworzyć przestrzeń charakterystyczną dla mieszczańskiej kamienicy dzięki zastosowaniu: pasmowego układu pomieszczeń z symetrycznie usytuowanymi dużymi otworami drzwiowymi, restrykcyjnie uporządkowanym oknom, podwyższonej wysokości pomieszczeń. Elementem który dopełnia „kamieniczny” charakter są głębokie „siedziska- parapety”- wrażenie grubych murów kamienicy udało się osiągnąć dzięki sytuowaniu na powierzchni całej ściany zewnętrznej salonu przestrzeni do przechowywania.

Klimat kamienicy został połączony z wygodnym układem funkcjonalnym typowym dla domu wiejskiego: jest miejsce do umycia psów, opłukania kaloszy, mamy obszerną spiżarnię i wygodną strefę wejściową połączoną zadaszonym przejściem z wiatą i kuchnią letnią.

Bryła budynku jest prosta i klasyczna. Elewacje są wykończone naturalnym, ponadczasowym materiałem: cegłą jednak o nieklasycznym układzie.