OPRACOWANIE TEKSTU NA PODSTAWIE ROZMÓW Z ZESPOŁEM MIDI: PAULA RYDEL
Czy da się połączyć życie w miejskiej kamienicy z wymarzonym domem na wsi? Jak sprostać potrzebom zakochanej w swym obecnym mieszkaniu Właścicielce?
Zadaniem było zaprojektowanie domu wiejskiego, ale z zachowaniem miejskiego klimatu. Inwestorka zakochana w swoim obecnym mieszkaniu w kamienicy w Krakowie marzyła jednocześnie o domu na wsi. Potrzeba większego kontaktu z naturą, praca w ogrodzie i posiadanie psów przyciągały na myśl przeprowadzkę na wieś... tylko co z tą ukochaną kamienicą?
“Mieliśmy tu duże pole do przemyśleń co właściwie stworzy miejski klimat w wiejskim domu.” - Piotr
Architekci w swoich analizach wyszli od tego, czym w ogóle jest mieszkanie w kamienicy, jakie ma cechy i czym charakteryzuje się jego styl. Powstała prosta, klasyczna bryła z wprowadzonym porządkiem na wzór mieszczańskich kamienic. Na elewacji pojawił się też charakterystyczny symetryczny rytm okien - z największym w centralnej części i mniejszymi po obu stronach. Nadanie rytmu i wyznaczenie ich osi dało podstawę na dalsze budowanie wnętrza.
Jak we wnętrzu kamienicy - mamy wysokie pomieszczenia, podwójne drzwi i duże okna. Dodatkową cechą wprowadzoną przez projektantów jest częściowo przechodni charakter pomieszczeń, który w przypadku jednej Mieszkanki nie stanowi problemu. Powiązanie pomieszczeń szerokimi drzwiami w osiach i zachowanie pełnej symetrii wnętrza wzmocnia efekt poszukiwanego stylu.
Projektanci jako charakterystyczną cechę mieszkania w kamienicy wytypowali również grube ściany zewnętrzne, które uwidaczniają się we wnętrzu w postaci głębokich parapetów. Aby uzyskać taki efekt na całej powierzchni zewnętrznych ścian salonu, gabinetu i wiatrołapu zaprojektowano zabudowy meblowe. Poza kamienicznym charakterem, dzięki zabudowie na całych ścianach powstały przytulne „siedziska-parapety” a Inwestorka otrzymała dużo przestrzeni do przechowywania rzeczy.
“Inwestorce zależało na uporządkowanych strefach do odkładania przedmiotów.” - Alicja
Architekci, idąc dalej w swych poszukiwaniach, zainspirowali się też ukrytymi przejściami czy tajnymi pomieszczeniami kamienic. Za przesuwnym regałem z książkami ukryto wejście.... projektanci nie zdradzają jednak do jakiego pomieszczenia… bo to w końcu ukryte wejście.
Elementem wartym uwagi jest wiata będąca przedłużeniem bryły domu, pełni ona funkcję wiaty samochodowej z pomieszczeniem technicznym oraz kuchnią zewnętrzną. Zaprojektowana została tak, aby w przypadku imprez w ogrodzie była możliwość łatwego przestawienia samochodu i zwiększenia przestrzeni do spędzania czasu na zewnątrz.
“Wiata znajduje się w strefie wejściowej, ma oświetlenie, własną kuchnię. Można ją śmiało wykorzystać jako strefę ogrodową.” - Piotr
W projekcie wydzielono ogrodzeniem również strefę dla psów. Mają one osobne wejście do własnego pokoju w domu. Jest to ich przestrzeń do spania, karmienia i mycia (architekci pomyśleli tu o wygodnym do mycia pupili prysznicu).
Na koniec warto też wspomnieć o wykorzystanej na elewacji cegle. Naturalny, ponadczasowy materiał, jednak w nieklasycznym układzie. Architekci wykorzystali motyw cegły ułożonej w pionie (układ ten można spotkać w >> DOM TRYBUNA), jednak z przesunięciem o pół cegły. Dodatkowo strefę wejściową podkreślono wysunięciem co drugiej kolumny cegieł. Sprawia to wrażenie delikatnej, trójwymiarowej tekstury i pięknie wpływa na światłocień elewacji.
“Cegłę w tym projekcie wykorzystaliśmy, aby nadać wejściowej elewacji trochę trójwymiaru.” - Marta