Dom
(2)rodzinny

Typ Dom jednorodzinny, dwulokalowyPowierzchnia 299,99 m2Data 2022ZESPÓŁ PROJEKTOWY Alicja Karaś
Piotr Karaś
Marta Strus

OPRACOWANIE TEKSTU NA PODSTAWIE ROZMÓW Z ZESPOŁEM MIDI:   PAULA  RYDEL

 

Historia zaczyna się u dużej rodziny rolników i ich marzeniu o nowym rodzinnym domu… a w zasadzie domu (2)rodzinnym.

 

Projekt zlokalizowany jest na działce, gdzie obecnie mieszkają Inwestorzy z synami. Na działce znajdują się zróżnicowane budynki, każdy w innym kolorze i materiale. Rodzina nie chciała nawiązania do istniejącej sytuacji, a zaprojektowania domu, który wniesie nową jakość.

 

Pierwszym wyzwaniem była nieoczywista lokalizacja budynku. Architekci początkowo szukali takiego rozwiązania, gdzie otrzymano by centralne podwórze z budynkami dookoła. Jednak, aby dom mógł żyć też własnym życiem, najlepszym pomysłem okazało się przesunięcie domu poza strefę gospodarczą. W tej lokalizacji budynek znajduje się na skraju dwóch stref: starego, pięknego sadu oraz podwórza gospodarczego z maszynami, na którym toczy się rolnicze życie.

 

Dom miał być „konkretny” i solidny. Częściowo do zbudowania własnymi rękoma. Architekci nawiązali tutaj do współczesnych stodół stalowych. Jak mówią lekko żartobliwie, jest to taki trochę “modern modern barn”. Samą bryłę budynku stanowią dwa połączone ze sobą domy w układzie litery L.

 

“Jest to trochę taki bliźniak, ale nie podobny, taki dwujajowy.”- żartują projektanci

 

Domy te nazywane są roboczo przez projektantów ”domem Nestorów” i „domem Juniorów”. Mają niezależne wejścia i są samodzielne funkcjonalnie. To, co je łączy to strefa wejściowa: zadaszony taras z kuchnią letnią dla całej rodziny. Pomiędzy domami zaprojektowano pomieszczenie do obsługi gospodarstwa rolnego z widokiem na podwórze. Pełni ono trochę funkcję łącznika. Dom Nestorów widokowo skierowany jest na staw z ogrodem oraz częściowo na gospodarstwo. Kadry widokowe zostały tu dobrze przemyślane.

 

“Nie można zakładać, że część gospodarcza będzie estetyczna i uporządkowana. Trzeba albo się od niej odciąć, albo świadomie wybierać na nią kadry.” - Piotr

 

Parter domu Nestorów stanowi strefa mieszkalna rodziców, natomiast na poddaszu zaprojektowana jest „kawalerka” nastoletniego syna. Dom Juniorów (starszego syna i docelowo jego rodziny) widokowo skierowany jest na ogród oraz stary sad. Ważne w tym projekcie jest to, że przemyślane kierunki patrzenia, lokalizacja i wielkość okien zapewniają wzajemną prywatność mieszkańcom.

 

Dom Juniorów zaprojektowano tak, aby łatwo można było go dostosować gdy mieszkańców przybędzie (podobne podejście można spotkać w >>DOM MODERN). W przypadku większej liczby domowników jedną z łazienek będzie można łatwo przekształcić w klatkę schodową prowadzącą na poddasze.

 

“Poddasze jest już ocieplone i wstępnie dostosowane do zamieszkania. Czeka na zagospodarowanie w przyszłości.” - Marta

 

Jak wspomnieli projektanci, myślenie w czwartym wymiarze architektury jest bardzo wymagające. Trzeba zastanawiać się, gdzie się będzie w swoim życiu za te 10, 20, czy 30 lat. Najczęstszą pokusą jest projektowanie tak, aby udało się wszystko zawsze… ale jest to ta najdroższa wersja. Tutaj wybrano drogę pośrednią - projektanci i Inwestorzy zdecydowali się na etapowanie. Dom (2)rodzinny kiedyś może stać się domem (3)rodzinnym lub (1)rodzinnym w zależności od przyszłych wyborów jego Mieszkańców.