Dom
Nowoangielski

Typ Dom jednorodzinnyInwestor PrywatnyLokalizacja Portland (USA)Powierzchnia 214,74 m2Energia do ogrzewania 17 kWh/m2/na rokData 2017ZESPÓŁ PROJEKTOWY Alicja Karaś
Piotr Karaś

Co prawda, jest to najmniejszy z domów według projektu MIDI (90 m² powierzchni użytkowej), ale jesteśmy z niego szczególnie dumni. Przy jego projekcie zrealizowaliśmy najważniejsze cele pracowni. 


Posiada bardzo prosty i funkcjonalny układ pomieszczeń jest tani w budowie (posiada prosty układ konstrukcyjny) oraz tani w użytkowaniu (ma bardzo niskie zapotrzebowanie na energię - energia potrzebna do ogrzania tego domu to zaledwie 20 kWh/m² na rok). Przy jego budowie został ograniczony ślad węglowy (suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio i pośrednio przez budowę domu) dzięki wykorzystaniu miejscowych materiałów i doborze odpowiedniej technologii budowy domu.

Część materiałów (między innymi okładzina elewacji) pochodzi z up-cyklingu - najbardziej przyjaznego dla środowiska typu recyklingu - liczba powierzchni biologicznie-czynnej (powierzchni, na której może rozwijać się roślinność) jest nieomal równa tej, którą zastaliśmy na działce przed budową domu. Układ desek na krótszych elewacjach jest interpretacją tradycyjnego sposobu zdobienia szczytów domów w rejonie łowickim. Elementy folkloru łowickiego zostały wykorzystane również na elewacji południowej.

 

Zaprzyjaźnione strony

re