Dom Zaleśny

Typ Dom jednorodzinnyInwestor PrywatnyLokalizacja Zalesie GórnePowierzchnia 127,5 m2Energia do ogrzewania 35 kWh/m2/na rokData 2019ZESPÓŁ PROJEKTOWY Alicja Karaś
Piotr Karaś
Maria Murawska

Podstawowym założeniem było ukrycie domu w leśnym krajobrazie. Dodatkowo staraliśmy się, aby był praktyczny, tak jak inwestorzy i odważny w formie, tak jak lubimy.

Rozkład pomieszczeń wymyślony został tak, aby odpowiedzieć na potrzeby trzy-osobowej rodziny: małżeństwa, oczekującego wygody i spokoju, oraz (wkrótce) dorosłej córki, dla której niezależność będzie prawdopodobnie najważniejsza. Dom mimo małych rozmiarów (127 m2) ma 2 strefy nocne i 2 strefy dzienne! Forma z zewnątrz jest prosta. Dom zaprojektowaliśmy na planie prostokąta z 2 podcieniami. Poskutkowało to przesunięciem pozornej kalenicy wewnątrz, które będzie miało swoje odbicie w geometrii sufitu przestrzeni dziennej. Materiały to blacha typu klik "na rąbek stojący" w tym przypadku Ruukki Pural Mat czarna i surowe drewno - modrzew syberyjski w podcieniach i na tarasach.

Ciekawostką jest, iż cała działka jest lasem (LS). Plan miejscowy dopuszcza budowę więc fragment działki pod dom można odlesić. Nie obowiązują też podyktowane prawem odległości od lasu.

Energetycznie było trudno ze względu na zacienienie. 35,1 kWh/m2*rok to wynik i tak zacny.

 

Zaprzyjaźnione strony

sarp