Energooszczędny Dom
w Borach Tucholskich

Typ Dom jednorodzinnyInwestor PrywatnyLokalizacja Wdecki Park Krajobrazowy (granica)Powierzchnia 122 m²Energia do ogrzewania 31 kWh/m²/na rokData 2014Zespół projektowy Alicja Karaś
Piotr Karaś
Michał Kościelny
Maja Belecka

Projektując dom stanęliśmy przed wyzwaniem zaprojektowania budynku energooszczędnego, w którym konieczne było otwarcie widokowe w kierunku północnym.


Od północy działka graniczy z Wdeckim Parkiem Krajobrazowym, w tym kierunku rozpościera się z niej niesamowity widok na jezioro. Widok jest jeszcze bardziej efektowny ze względu na ,,fenomen północnego widoku”- patrząc w kierunku północnym nigdy nie oślepia nas słońce a światło południowe wydobywa piękno krajobrazu.
 
Nie było więc mowy o rezygnacji z dużych przeszkleń na elewacji północnej, co jest zasadą budownictwa energooszczędnego. Pomimo tego, dzięki zwartej bryle, doborze odpowiedniej stolarki i zastosowanym detalom architektonicznym udało się uzyskać bardzo dobry wynik zapotrzebowania na energię do ogrzania i wentylacji - 31 kWh/m² na rok. Do domu wchodzimy od strony wschodniej, z zadaszonej strefy pomiędzy domem a wiatą garażową.
 
Mijając wiatrołap wchodzimy do salonu, z którego rozpościera się widok w kierunku północnym i południowym. Ważnym elementem domu jest murowany kominek połączony z kuchnią typu ,,angielka” i piecem do chleba, znajdujący się między jadalnią a kuchnią, w centrum domu. Z kuchni możemy podziwiać Wdecki Park Krajobrazowy - w tym domu zmywanie naczyń jest przyjemnością... Z salonu możemy przejść do ogrodu zimowego.
 
Ogród zimowy został zaprojektowany w ten sposób, aby można było w okresie letnim łatwo zdemontować stolarkę okienną i być jeszcze bliżej natury. W zachodniej części domu znajduje się pokój do pracy, dwie sypialnie i dwie łazienki. Dom ma tradycyjny wygląd, utrzymany jest w stonowanej, naturalnej kolorystyce. Dzięki zastosowaniu drewna rozbiórkowego ze starej stodoły udało się nadać mu niepowtarzalny charakter i zmniejszyć ślad węglowy budowy domu.