Czym jest
cohousing?

  1. Czym jest cohousing - czyli kooperatywa budowania i mieszkania. Cohausing (brak polskiego odpowiednika dla tego słowa) jest popularnym w takich krajach jak Dania Niemcy czy Szwecja sposobem na budowę osiedli mieszkaniowych i budynków wielorodzinnych. Jest to idea, w której najpierw zawiązuje się wspólnota (przyjaciół, grona ludzi o podobnych zainteresowaniach, podobnym stylu życia lub np. w podobnym wieku) a następnie ta wspólnota razem buduje dla siebie miejsce do życia.
  2. Cohousing krótka historia. Pomysł na cohousing narodził się w 1960 roku w Danii. Bodil Graae napisał artykuł pod tytułem Children Should Have One Hundred Parents (Dzieci powinny mieć setkę rodziców) i nie poprzestał na samym artykule- udało mu się zgromadzić 50 rodzin, które w 1967 roku zawiązały pierwszą wspólnotę i zrealizowały projekt Sættedammen. Sættedammen jest najstarszą wspólnotą cohousingową na świecie. Idea ta rozprzestrzeniła się bardzo szybko, nie tylko w Danii i krajach Europy Północnej (na przykład w Holandii funkcjonuje ponad 300 wspólnot cohousingowych) ale też w Stanach Zjednoczonych, Australii czy Kanadzie. W Polsce pewną formą osiedli cohousingowych są inwestycje mieszkaniowe przeprowadzane przez duże zakłady pracy, na przykład osiedla akademickie budowane dla pracowników uczelni. Zdarzają się w Polsce inicjatywy zbliżone do cohousingu ale zazwyczaj ich celem jest jedynie tańsza budowa (jak się szacuje marża dewelopera to około 2.000 zł na każdym metrze kwadratowym).
  3. Aspekt społeczny czyli komuna sąsiedzka. Człowiek jest istotą społeczną a relacje z sąsiadami mogą sprawić, że polubimy lub znienawidzimy wybrane przez siebie miejsce do życia. W przypadku gdy najpierw zawiązuje się wspólnota sąsiedzka, a potem powstają budynki, mamy wpływ na to w jakim sąsiedztwie mieszkamy. Kryteria doboru sąsiadów wybiera sama wspólnota i mogą być one dowolne. Życie wśród ludzi, którzy już się znają i łączą ich jakieś relacje czy wspólne cele jest zdecydowanie bardziej bezpieczne. Popularna idea osiedla zamkniętego okazała się nie zwiększać poczucia bezpieczeństwa mieszkańców takich osiedli, wręcz odwrotnie, statystycznie w osiedlach zamkniętych liczba włamań jest większa niż w osiedlach innego typu. Na osiedlu gdzie sąsiedzi znają się dobrze -intruz zostanie szybko zauważony więc bezpieczeństwo wyraźnie wzrasta. Dla osiedli realizowanych zgodnie z ideą cohousingu charakterystyczny jest duży udział przestrzeni wspólnych na terenie przedsięwzięcia. Przestrzeń ta jest wykorzystywana na różne sposoby, do typowych funkcji na jakie decydują się mieszkańcy takich osiedli i budynków wielorodzinnych należą: kuchnie zewnętrzne i strefy grillowania, pralnie, świetlice, punkty opieki nad dziećmi oraz wszelkiego typu strefy wspólnej rekreacji.
  4. Aspekt ceny czyli ekonomika wspólnego budowania. Cohousing zakłada wykluczenie dewelopera z procesu budowy osiedla, budynku wielorodzinnego czy innego typu zabudowy na jaki się decydujemy , co pozwala na tańszą budowę. Jednocześnie budujemy wspólnie większą inwestycję, niż budowalibyśmy osobno, co daje nam możliwość negocjacji cen materiałów i usług. Co więcej, wiele kosztów w ty: administracyjnych, zwianych z formalnościami i procesem budowlanym dzielimy między siebie np.: koszty przygotowania mapy do celów projektorowych, koszty projektu architektonicznego i koszty projektów branżowych, koszty uzyskania warunków technicznych przyłączy, czy na przykład koszt sprowadzenia dźwigu na budowę.
  5. Wpływ na estetykę swojego sąsiedztwa. Budując wspólnie i wspólnie zakładając ramy dla naszego osiedla czy budynku wielorodzinnego mamy wpływ na estetykę nie tylko własnego domu- ale całego zamierzenia budowlanego. Niezależnie od tego czy decydujemy się na identyczne budynki, czy też na bardziej indywidualne rozwiązania w skali danego osiedla ,możemy określić estetykę w jakiej się poruszamy np: rodzaj wykończenia budynków, ich ogólny charakter czy kolorystykę, co pozwala nam na przebywanie w harmonijnym środowisku i uzyskanie widoku z okna o jakim marzymy. Mamy również wpływ na estetykę i funkcję przestrzeni wspólnych, gdzie będzie się toczyło życie społeczne- razem decydujemy czy potrzebne jest nam miejsce do wspólnego grillowania, boisko do gry w siatkówkę, plac zabaw dla dzieci czy wspólna szklarnia do uprawiania warzyw.
  6. Aspekt ekologiczny. Cohousing często łączy się z ideą ekologicznego budownictwa i ograniczenia wydatków na ogrzewanie. Większa skala przedsięwzięcia, niż w przypadku pojedynczego domu sprawia, że inwestycja w nowoczesne systemy pozyskiwania i gromadzenia energii np. w pompy ciepła z pionowymi kolektorami czy wspólne systemy odzysku ciepła dla wentylacji mechanicznej szybciej się zwraca i jest wysoce uzasadniona ekonomicznie.
     

Zaprzyjaźnione strony

cohousing.pl rynekpierwotny.pl